Szerencsére a házi praktikák ebben az esetben is segítségünkre vannak, így nem kell rögtön pánikba esnünk, hol szerezzünk be drága aranytiszító folyadékot.
A jó öreg mosogatószer
Egy tál langyos vízbe cseppents pár cseppet a mosogatószeredből, majd keverd össze! Ebben az elegyben áztasd az ékszereidet kb. 15 percig, hogy a vegyszer feloldhassa a nehezen eltávolítható szennyeződéseket is!
Ha maradt még rajta folt, vagy egyéb szennyeződés, bevethetsz egy fogkefét is, amivel lágyan átdörzsölgeted az ékszert. Mindig puha fogkefét használj, nehogy karcolásokat ejts az arany felületén. Sőt, ha aranyozott ékszert tisztítasz, egy durva fogkefével akár el is távolíthatod az aranybevonatot. Tehát csak óvatosan!
Mosd le a megtisztított ékszereket hideg, vagy langyos folyóvíz alatt!
Használj egy tiszta, puha rongyot a szárításhoz!
És mi a helyzet a drágakövekkel?
A drágakövekkel díszített ékszereket – különösen azokat, amelyek ragasztva vannak – tilos áztatni! Az áztatás – főleg, ha meleg vízben történik – feloldhatja a ragasztót, és a kövek könnyedén kihullhatnak az ékszerből.
Az ilyen darabokat a következőképpen tisztíthatod:
Készíts egy kevés mosogatószeres oldatot, ahogy fent láthattad!
Márts bele egy puha rongyot, és ezzel óvatosan dörzsölgesd át az ékszert!
Ezután egy tiszta vízbe mártott ronggyal távolítsd el a vegyszermaradékokat a felületről!
Helyezd a tiszta ékszert egy tiszta konyharuhára, és hagyd, hogy magától megszáradjon!
Forralás

Fontos tudni, hogy a különböző drágakövekkel ékesített ékszereket (főként igaz ez az opálra, korálra, holdkőre, és igazgyöngyre) tilos forró vízbe mártani, áztatni, mert a kő a hő hatására megrepedhet.
Azonban, ha egy sima arany ékszerről van szó, vagy ha például gyémánt díszíti, ami egy kemény, ellenálló drágakő, minden további nélkül használhatsz forró vizet a tisztításhoz.
Helyezd a szennyezett ékszereket egy tálba, úgy, hogy ne fedjék egymást, és öntsd fel annyi forró vízzel, amennyi épp ellepi az ékszereket!
Hagyd állni addig, míg a víz ki nem hűl annyira, hogy puszta kézzel ki tudod belőle venni az immár tiszta és csillogó kincseidet!
Ne lepődj meg, ha a víz koszosnak tűnik – ez természetes. Sőt, minél koszosabb, annál jobb, hiszen annál több szennyeződést sikerült kioldani az ékszerekből.
Az arany tárolása
Hasonlóan az ezüsthöz, az aranynál is az a fő feladatunk, hogy minél szárazabb környezetben tartsuk és óvjuk a karcolódástól. Ékszereinket mindig egyesével csomagoljuk be egy ékszeres dobozba, vagy pamut zsákocskába, ami jól szellőzik, és nem gyűjti magába a nedvességet. Egy tasak szilikagéllel sokat segíthetünk a dolgon.
FONTOS!
Ne viseld az ékszert, míg teljesen meg nem száradt, mert a bőr és az ékszer közé szoruló nedvesség könnyen okozhat bőrirritációt!
Tetszett a cikk? Nyomj egy lájkot! Hasznosnak találtad? Oszd meg ismerőseiddel! :)